Być Jak Ignacy - Marian Rejewski cz. 3 i 4

Zajęcia pn.  "Przez szyfry i zagadki do rozwikłania tajemnicy" były prowadzone przez p. Ewę Dąbrowską

W ramach projektu „Być jak Ignacy” przeprowadzono dwugodzinny blok  zajęć,  podczas których uczniowie  utrwalili  wiadomości z poprzednich lekcji o Enigmie i jej twórcach: Marianie Rejewskim, Jerzym Różyckim, Henryku Zygalskim.

Na początku lekcji nauczyciel zaaranżował sytuację, w której uczniowie są  asami polskiego  wywiadu, uwięzionymi w pomieszczeniu  przez nieprzyjaciela, a ich misją jest dostarczenie do Polski wykradzionych planów nowej maszyny szyfrującej. Aby wykonać zadanie, muszą się uwolnić i odnaleźć  ukryty klucz do drzwi.  Zabawa edukacyjna odbywała się w tzw. „pokoju zagadek” (sali lekcyjnej) i polegała na wykonywaniu szeregu zadań w odpowiedniej kolejności, które wcześniej zostały ukryte w różnych miejscach przez nauczyciela. Efektem końcowym rozwiązania były :

- zagadki słowne,

- dekodowanie wiadomości np. zapisanych alfabetem Morse’a, szyfrem Polibiusza,

- odgadywanie haseł krzyżówki,

- wykorzystanie uzyskanych informacji w celu rozszyfrowania  komunikatu,

- kojarzenie faktów.

Uczniom udało się wypełnić misję i przez chwilę poczuć się jak bohaterowie.

Ewa Dąbrowska