„Bezpieczni w finansach osobistych” warsztat uczniowski

„Bezpieczni w finansach osobistych”  warsztat uczniowski -
 zadanie konkursowe programu
„Złote szkoły Narodowego Banku Polskiego”

Trzecie zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu i przeprowadzeniu przez Drużynę Ambasadorów Ekonomii wraz z opiekunem warsztatu uczniowskiego poświęconego tematowi przewodniemu programu.

Warsztat uczniowski przeprowadzono w dniu 16 marca 2022 r. na dwóch godzinach lekcyjnych dla uczniów klasy siódmej i szóstej. Na zajęciach uczniowie pracowali w grupach pięcio i sześcioosobowych.
Zajęcia rozpoczęto od przypomnienia pojęcia pieniądz i określenia jego znaczenia dla każdego człowieka. Następnie pracowano z wykorzystaniem kart przygotowanych przez NBP „Wielcy polscy ekonomiści”. Uczniowie wypełniali karty dotyczące  ekonomii, określili co kryje się pod terminem dobra i podawali przykłady dóbr istotnych dla człowieka, potrafili porządkować dobra. Uczniowie wymieniali cechy i umiejętności człowieka przedsiębiorczego. Za każdym razem przedstawiano wyniki prac na tablicy i krótko je opisano.
Kolejna część dotyczyła poznania wybitnych polskich ekonomistów. Każda z grup przedstawiała sylwetkę wybranego naukowca.
Uczniowie klasy siódmej przypomnieli czym charakteryzuje się liberalizm.
Następna część lekcji dotyczyła pracy w grupach nad ustaleniem odpowiedzi na pytanie „Jak zostać gigantem finansów osobistych?”
Uczniowie podawali swoje przykłady, które zostały przedstawione na forum. Następnie pracowali z materiałem NBP pod tym samym tytułem „Jak zostać gigantem finansów osobistych w 7 krokach?
W ostatniej części odniesiono się do bezpieczeństwa finansowego. Uczniowie pracowali
z materiałem NBP „Podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej”.

Na zakończenie warsztatów uczniowie podsumowali swoja pracę mówiąc co zabierają ze sobą, co zostawiają na parkingu a co wyrzucają do kosza. Wszyscy zadeklarowali, że zabierają ze sobą i wiedzę i zdobyte umiejętności.