„Ocalić od zapomnienia…” akcja edukacyjna uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach

Jak co roku  uczniowie Szkoły Podstawowej w Chęcinach uczestniczą w akcji „Ocalić od zapomnienia…”. Uczestnicy opiekują się nagrobkami osób z związanych z regionem chęcińskim, którzy nie mają już żyjących potomków oraz tych, którzy swoją działalnością sławili nasz region. Pomysłodawczynią projektu jest mieszkanka Chęcin Pani Maria Gruszczyńska, która zna miejsca pochówku. Pani Maria co roku opowiada uczniom o losach wybranych osób.

W tym roku uczniowie uporządkowali otoczenie grobu Stefana Jasińskiego nauczyciela szkoły oraz  grobu innego nauczyciela zamordowanego podczas II wojny światowej.

Uczniowie zapalając znicze uczcili pamięć powstańców styczniowych, zamordowanych w Katyniu mieszkańców Chęcin, zasłużonego dla Chęcin bibliotekarza Gonzagę- Myszkowskiego.
Młodzież odbyła także lekcję historii sztuki oceniając charakter, czas powstania, materiał znajdujących się nagrobków. Na podstawie fotografii umieszczonych na starych XIX i XX wiecznych pomnikach jak zmieniała się moda.

Koordynatorki akcji: Grażyna Barwinek, Justyna Ramiączek