„ Być jak Ignacy”- Kazimierz Funk cz. 3 i 4

W trzecich zajęciach poświęconych Kazimierzowi Funkowi na temat „Dlaczego warto jeść owoce i warzywa?” prowadzonych przez p. Małgorzatę Kasprzyk młodzi naukowcy  przypomnieli informacje o witaminach.

Rozmawialiśmy na temat „Co to znaczy prawidłowe odżywianie .

Uczniowie  poznali zasady zdrowego odżywiania i przeanalizowali piramidę żywieniową zwracając uwagę, na którym miejscu znajdują się owoce i warzywa.

Młodzi naukowcy na kartach pracy wypisali a następnie zaprezentowali korzyści, jakie daje nam spożywanie owoców i warzyw.

Temat: O witaminach wszystko wiem!

Czwarte zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia postaci biochemika Kazimierza Funka i najważniejszych wiadomości z jego życia.

Najbardziej oczekiwana część zajęć to doświadczenie pn. „Zobaczyć witaminę” . Uczniowie otrzymali zestawy doświadczalne i przeprowadzali doświadczenia wg instrukcji pod czujnym okiem nauczyciela. Następnie wykonywali polecenia i odczytywali odpowiedzi.

Kolejnym zadaniem grup była zabawa „Jesteśmy lekarzami” – każda grupa dostała kartę pracy – receptę. Zabawa polegała na odegraniu scenki u lekarza. Uczniowie z jednej grupy opisywali dolegliwości , a z drugiej grupy odgadywali jakiej witaminy brakuje pacjentowi.

Ostatnim zadaniem było tworzenie plakatu promującego zdrowe odżywianie. Korzystając z  piramidy prawidłowego odżywiania, uczniowie wypełniali plakat – pustego żołądka produktami zdrowymi, a następnie prezentowali efekty swojej pracy.

Kazimierz Funk film >>>>>