Narodowe czytanie dzieł A. Fredry

W 2012 r. Prezydent Bronisław Komorowski zainicjował  ogólnopolską akcję czytania najwybitniejszych polskich dzieł literackich. Celem przedsięwzięcia jest, jak czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, „popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości”.

Do tegorocznej edycji akcji zgłosiło się ponad 750 miast i miejscowości. Wśród nich znalazły się również Chęciny.

„Narodowe Czytanie” „Zemsty” Fredry odbyło się 07.09.2013 r. w Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny „Niemczówka”.  Inicjatorkami  i organizatorkami przedsięwzięcia w naszym mieście były panie:  Barbara Woś i Renata Janusz.

Pan Tomasz Żelichowski, wprowadzając zebranych (lektorów i słuchaczy) w tematykę spotkania, w niezwykle interesujący sposób przedstawił biografię Fredry. W swej wypowiedzi zapoznał również uczestników spotkania
z najważniejszymi informacjami dotyczącymi budowy, fabuły komedii.

I akt „Zemsty” czytali:

• pan Burmistrz Robert Jaworski (Cześnik)
  • pan Jarosław Pędzik  (Rejent)
  • pan Krzysztof Kubicki (Papkin)
  • pan Robert Karpiński (Dyndalski)
  • pani Jolanta  Domagała (Śmigalski)
  • pan Dariusz Miernik (Wacław)
  • pani Kazimiera Turlewicz (Podstolina)
  • uczennica Gimnazjum nr 1 - Elżbieta Kubicka (Klara)

W II akcie można było posłuchać uczniów Gimnazjum nr 1 w Chęcinach (członków Koła Teatralnego):

• Renatę Gancarską (Papkin)
  • Gabrielę Waldon (Podstolina)
  • Katarzynę Ziętal (Klara)
  • Pawła Mazurkiewicza (Wacław)
  • Marka Stępnia (Cześnik)

W roli lektorów w III akcie wystąpili nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chęcinach:

• p. Halina Kołodziejczyk (Podstolina)
  • p. Michał Chojnacki (Rejent)
  • p. Andrzej Bożek (Wacław)
  • p. Marek Krzywicki (Papkin)
  • p. Stanisław Wójtowicz (mularz)
  • p. Zbigniew Kowalicki (mularz)

Wszyscy lektorzy z sukcesem odczytali powierzone im role, co pokreślił
na zakończenie pan Burmistrz Robert Jaworski. Warto przy tym zaznaczyć, iż nasi uczniowie wysłuchali pod swoim adresem wielu pochwał.

Przyszłoroczne Narodowe Czytanie poświęcone zostanie Henrykowi Sienkiewiczowi.

A.Skrobot