Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3119316
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni
  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-05-20

    Imieniny: Bazylego, Bernardyna

Gminny Dzień Ziemi -22 kwietnia 2021 r.

 Motto:

Mamy tylko jedną Ziemię,
a jej przyszłość zależy od każdego,
na pozór niewielkiego, ludzkiego
działania, zależy od każdego z nas

Florian Plit

 

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach. Wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje w Dniu Ziemi imprezy i wydarzenia plenerowe.
Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi – żyjąc ekologicznie.

 Uczniowie wraz nauczycielami przedmiotów przyrodniczych ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy od dłuższego czasu przygotowywali się do włączenia się w światowe obchody Dnia Ziemi,  w tym roku pod hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”, organizując lokalne wydarzenie - Gminny Dzień Ziemi.

Uroczystość odbyła się 22 kwietnia 2021 r. w formule on-line. W spotkaniu uczestniczyło w bezpośrednim wejściu blisko 100 osób a przekaz docierał także do uczniów poprzez łącza nauczycieli. W spotkaniu wzięli udział Burmistrz Miasta i Gminy Chęciny Pan Robert Jaworski, Dyrektor CUW Pani Ewa Dąbrowska, Pani Paulina Pytlas ze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie klas IV-VIII ze szkół podstawowych z regionu chęcińskiego.

Spotkanie otworzyła Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach Pani Iwona Samburska. Uroczystego powitania dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Pan Robert Jaworski.
Pan Burmistrz pogratulował pomysłu gminnych obchodów święta Ziemi mimo pandemicznego czasu. Zwrócił uwagę na problemy ekologiczne w środowisku lokalnym ale także w odniesieniu do przestrzeni europejskiej czy światowej. Zaapelował do młodego pokolenia aby pamiętało o przyrodzie jako cennym zasobie naturalnym dla współczesnych jak i przyszłych pokoleń. Poinformował, że tegoroczne Święto Ziemi zbiega się z informacją o włączeniu Geoparku Świętokrzyskiego do Światowej Sieci Geoparków UNESCO.
Pan Burmistrz zaprosił do udziału w transmisji medialnej  oficjalnej ceremonii przyłączenia geoparku w ramach wydarzenia  „Welcome Digital Event” organizowanego przez UNESCO z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Stwierdził, że taka nobilitacja zobowiązuje do jeszcze większej dbałości o środowisko przyrodnicze.
Na ręce Pana R. Jaworskiego składane były gratulacje z okazji tak ważnego międzynarodowego wydarzenia.

Następnie Dyrektor CUW Pani Ewa Dąbrowska podsumowała wyniki Gminnego Konkursu na najlepszy projekt ekologiczny „Drugie życie plastikowej butelki, szklanego słoika, puszki metalowej i pudełka z kartonu".
Konkurs organizowany był pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny.

Głównymi celami konkursu było pokazanie i uświadomienie uczniom jak wiele odpadów produkowanych jest w domach oraz jak można niektóre materiały wykorzystać ponownie zarówno w celach gospodarczych jak i estetycznych, propagowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży, motywowanie i podejmowanie działań na rzecz środowiska naturalnego, integracja uczestników oraz wymiana doświadczeń między szkołami, rozwijanie kreatywności i innowacyjności jako istotnych kompetencji XXI w.

Zadaniem uczniów było wykonanie dowolnego przedmiotu z plastikowej butelki, szklanego słoika, puszki metalowej i pudełka z kartonu ( do wyboru) oraz zaprezentowanie efektu w postaci filmu (1- 2 min) lub prezentacji (1-2 min).

Etap szkolny przeprowadzony w każdej szkole wyłonił najlepsze prace, które ocenione zostały przez Jury w składzie; Pani Magdalena Bieńka- Michalik kierownik ds. edukacji Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz Pani Ewa Dąbrowska Dyrektor CUW.

Podsumowując wyniki konkursu Pani Dyrektor  E. Dąbrowska  stwierdziła, że wszystkie prace były ciekawe a uczniowie wykazali się kreatywnością i pomysłowością. Zwróciła uwagę, że często przedmioty używane w domach mogą wydawać się bezużyteczne a jednak mogą być wykorzystane ponownie do innych celów.

Laureatami konkursu zostali:

1. Julia Sosnowska – „Wiosenne wazony” Szkoła Podstawowa  im J. Korczaka w Tokarni, opiekun Aneta Moskwa
2. Kacper Chwastek – „Coś z niczego” Szkoła Podstawowa im J. Kochanowskiego w Chęcinach, opiekun Urszula Orkisz-Wiącek
3. Juliusz Bień, Bartosz Lisowski, Bartosz Szymonek – „Głośnik do smartfona” Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Jana Pawła II w Bolminie, opiekun Małgorzata Kasprzyk

W kolejnej części uroczystości wszyscy uczestnicy spotkania wysłuchali ciekawej prelekcji „Dni Ziemi” z pokazem filmowym Pani Pauliny Pytlas ze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

W ramach obchodów Gminnego Dnia Ziemi w każdej ze szkół z terenu Gminy i Miasta Chęciny odbywały się szkolne imprezy. Wśród nich były prelekcje, pokaz teatru kukiełkowego, udział w zajęciach Ekoeksperymentarium, sesje plakatowe czy uczestnictwo  w „Lekcji z klimatem” zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Oczekujemy efektów tego wyjątkowego dnia w codziennych proekologicznych zachowaniach nie tylko uczniów ale także dorosłych.

Dbajmy o nasze środowisko!

Gminny Zespól Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych