Podsumowanie egzaminu ósmoklasisty 2021 w SP w Chęcinach

Z wielką dumą i radością przyjęliśmy tegoroczne wyniki egzaminu ósmoklasisty, który w maju odbył się w całej Polsce. Średni wynik  Absolwentów Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach okazał się dużo lepszy od średnich wyników w gminie, powiecie, województwie i kraju!

Przypomnijmy, że aby ukończyć naukę w szkole podstawowej, każdy zdający przystępuje do trzech obowiązkowych egzaminów – z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Egzaminu tego nie można „nie zdać”, jednak jego wyniki mają duże znaczenie dla kontynuacji nauki w wybranych przez młodzież szkołach ponadpodstawowych.

Wstępna analiza wyników absolwentów SP w Chęcinach:

Średni wynik z egzaminu z języka polskiego wyniósł 62% (w poszczególnych oddziałach: 66 i 57%), gmina 51, powiat 60, województwo 59, kraj 60. Plasuje on naszą szkołę w staninie 6 – „wyżej średni”.

Wyjaśnimy, że skala staninowa stosowana w pomiarze dydaktycznym odpowiada nam na pytanie jaką pozycję zajmuje wynik osiągnięty przez ucznia, czy szkołę, na tle wyników osiągniętych przez całą badaną populację.

Tegoroczny arkusz egzaminacyjnyz języka polskiego zawierał zadania dotyczące tekstu literackiego oraz nieliterackiego. Zadania w tej części arkusza wymagały od ucznia znajomości wybranych lektur obowiązkowych, udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące treści tekstów zawartych w arkuszu egzaminacyjnym, interpretacji tekstu kultury oraz napisania zaproszenia. W drugiej części arkusza uczeń wybierał jeden z dwóch tematów: wypowiedź o charakterze argumentacyjnym – rozprawkę, albo wypowiedź o charakterze twórczym – opowiadanie.

Egzamin z matematyki nasi zdający zdali na poziomie 57% (w oddziałach: 61 i 52%), gmina 44, powiat 47, województwo 47, kraj 47. Pozwoliło to w skali staninowej uzyskać poziom „wysoki”, czyli stanin 7.

Arkusz matematyczny zawierał zadania zamknięte i zadania otwarte. Zadania w arkuszu egzaminacyjnym obejmowały zagadnienia z zakresu m.in. arytmetyki, algebry i geometrii. Od ósmoklasistów wymagały uważnej analizy treści i elementów graficznych, a w przypadku zadań otwartych – dodatkowo zaplanowania i zapisania kolejnych etapów rozwiązania oraz sformułowania odpowiedzi.

Wielką radością są dla nas wyniki egzaminu z języka angielskiego. Średni wynik szkoły wyniósł bowiem 78% (w oddziałach 86 i 70%), gmina 52, powiat 63, województwo 65, kraj 66. W skali staninowej to również stanin 7, czyli wynik „wysoki”.

Arkusz egzaminacyjny zawierał zadania zamknięte i zadania otwarte. Zadania otwarte wymagały od ósmoklasistów samodzielnego sformułowania odpowiedzi (zadania z luką i/lub odpowiedzi na pytania) oraz napisania krótkiego tekstu użytkowego (e-maila).

Jesteśmy niezwykle dumni z tego, jak nasi uczniowie poradzili sobie z zadaniami egzaminacyjnymi, szczególnie, że nauka klasie 7 i 8  w większości realizowana była w formie zdalnego nauczania. Należy tu zaznaczyć, że wszyscy zaangażowani w proces dydaktyczny, czyli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz organ prowadzący, czyli Gmina Chęciny, włożyli mnóstwo energii i dobrej woli, by proces ten mógł przebiegać bez zakłóceń i zakończyć się takim sukcesem!

Zdalna edukacja przyniosła przecież wiele nowych wyzwań, ale też stworzyła możliwości, dzięki którym mogliśmy realizować postawione nam wymagania. A to, poparte ciężką, mozolną pracą, a bardziej współpracą wielu osób, przyniosło wymierne korzyści!

I właśnie za tę współpracę dziś dziękujemy naszym Absolwentom, ich Rodzicom, wszystkim Nauczycielom i Organowi Prowadzącemu, który rozumie potrzeby oświaty i na nie reaguje.

Naszym Absolwentom życzymy ponadto realizacji planów i zamierzeń w wymarzonych szkołach średnich!

Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach