„Poezją moją jest muzyka. Spotkanie z poezją K.I. Gałczyńskiego”

Co roku, w ramach projektu edukacyjnego,  staramy się przybliżać postacie twórców delikatnie mówiąc, zapomnianych. Tym razem był to poeta Konstanty Ildefons Gałczyński.

Od listopada 2012 do lutego 2013 uczniowie w grupach zadaniowych pracowali nad przygotowaniem projektu edukacyjnego „Poezją moją jest muzyka. Spotkanie z poezją
K.I. Gałczyńskiego.

O tym, jak ważną rolę odegrał Gałczyński świadczą słowa krytyka literackiego Tadeusza Lewandowskiego:

„Nie byłoby polskiej współczesnej literatury, nie byłoby Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Waligórskiego i mnóstwa młodszych bez genialnej twórczości Konstantego Ildefonsa”. Twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego jest w tym samym stopniu liryczna,co groteskowa i absurdalna. Zawiera w sobie bardzo specyficzny typ humoru. Był on poetą bardzo popularnym, a jego poezja była (i nadal jest) śpiewana, zaś teksty pisane dla kabaretu, ciągle śmieszą.”Wciąż czytelne i bawiące publiczność, bo ponadczasowe, są zwłaszcza teksty Teatrzyku Zielona Gęś” - mówi Lewandowski. I – jego zdaniem – nie byłoby na przykład Ireny Kwiatkowskiej, jaką znaliśmy, bez wierszy, które Gałczyński pisał specjalnie dla niej”.

Poprzez postaci z teatrzyku "Zielona Gęś” - Hermenegildzie Kociubińskiej, Gżegżółce oraz profesorowi Bączyńskiemu - pisarz kpił z kołtuństwa, ciemnogrodu i polskiego zadęcia.
Wiele powiedzonek, grypsów ze "Strasnej żaby", wierszyka "Dlaczego ogórek nie śpiewa", czy "Satyry na bożą krówkę" na stałe zadomowiło się w polszczyźnie: "my Polacy lubim pomniki”, "po cholerę to to żyje”, "obywatelu redaktorze”.

Podsumowanie projektu miało miejsce 22 lutego 2013 r.

Wzięli w nim udział uczniowie klasy 1c: Kasia Wijas, Ada Polit, Kamil Stelmasiński, Wojtek Lotko, Karol Wójtowicz, Dominik Krzeszowski, z klasy 1d: Marek Stępień, Paulina Grzywna, Kasia Latkowska, Agnieszka Wojciechowska, Ola Wojcieszyńska, z klasy 2d: Ola Gogół i z klasy 3d: Patrycja Król i Ola Giemza.

Koordynatorkami projektu były panie: M. Rewucka-Kundys, A. Skrobot, M. Pobocha. Gorące podziękowania dla p. Agnieszki Tomczyk za pomoc w dekoracji.

Tekst: M. Pobocha

Zdjęcia: Karolina Woś z 2a i p. Edyta Bobryk